Tartalomjegyzék
A padlizsán sütőben és az utóbbi időben grillen sütve is nagyon népszerű. Elsősorban sütve fogyasztjuk, bár főzve vagy párolva is készíthető. A nyári időszak elmaradhatatlan grillezés nélkül, mely az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A grillezett padlizsán is rendkívül ízletes, ráadásul – mivel nagyjából a cukkinival majdnem egy időben érik – cukkinival együtt is készíthető. A nyers padlizsán fogyasztása azonban nem javasolt.
A padlizsán szezon nem tart túl sokáig, ezért ebben az időszakban érdemes minél többet beszerezni és feldolgozni, fogyasztani belőle, főleg mivel a padlizsán rendkívül egészséges. Ugyanis számos – a szervezet számára hasznos – vitamint, ásványi anyagot, rostot tartalmaz. Rendszeres fogyasztásával számos betegség megelőzhető. Mivel pedig nagy része víz, így a kalória tartalma nem magas remek kiegészítője lehet fogyókúrás étrendek, de létezik padlizsán diéta is. Az ízét ugyan sokan nem szeretik, de a fűszerezése által remek különleges ízhatású ételek készíthetők.
Padlizsán sütőben sütve
Hozzávalók:
- 1 db padlizsán
- 2 evőkanál olívaolaj
- só – ízlés szerint
- rozmaring – ízlés szerint
- frissen őrölt bors – ízlés szerint
A sültőben sült padlizsán elkészítése lépésről – lépésre:
- A padlizsánt mossuk meg, a végeit vágjuk le karikázzuk fel és sózzuk meg. Vagy attól függően, hogy minek készítjük egészben is maradhat, akkor szurkáljuk meg villával és úgy sózzuk.
- Hagyjuk, hogy álljon kicsit így, csöpögjön ki a leve.
- Ezután, ha karikákra vágva sütjük, akkor a nedvességet itassuk fel róla és szórjuk meg kevés olajjal (kockára vágva ugyanígy járjunk el), ha egészben marad, akkor úgy ahogy van.
- Sütőpapírral bélelt tepsire tegyük a szeleteket úgy, hogy ne érjenek össze.
- Fűszerezzük ízlés szerint sóval, borssal, rozmaringgal, vagy akár chilivel is.
- Majd 200 fokra előmelegített sütőben süssük az egész padlizsánt nagyjából egy órán keresztül. Félidőnél megfordítva. Akkor jó, ha a villa könnyedén belemegy a húsába. A szeleteknek nincs szükségük ennyi időre. Azokat is meg kell forgatni.
- Ha elkészült akkor sózzuk, borsozzuk vagy fűszerezzük még ízlés szerint.
- Még melegen tálaljuk.
Érdemes többféle fűszerezéssel is próbálkozni, mert más és más ízhatást érhetünk el általuk. Ha csípősebben, pikánsabban szeretnénk fűszerezni, akkor kiegészíthetjük összezúzott fokhagymával, chilivel egyaránt. Ha pedig inkább zöldfűszeres ízhatást szeretnénk elérni, akkor a kakukkfüvet, rozmaringot használhatjuk szegfűborssal. Süthetjük serpenyőben, konyhai- vagy hagyományos grillen egyaránt.
Padlizsán sütőben másképp:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Padlizs%C3%A1n
Vissza a kategória cikkeihez